Biežākie pusaudžu vecumposma traucējumi:
Depresīvie traucējumi – pusaudzim ir ilgstošas emocionālas grūtības, kas izpaužas kā nomāktība vai aizkaitinātība. Bieži tam pievienojas grūtības ar gulēšanu, koncentrēšanos un motivāciju.
Trauksmes traucējumi – pusaudzis ilgstoši un pastāvīgi atrodas paaugstinātā spriedzes stāvoklī, kas neļauj viņam pilnvērtīgi funkcionēt, piemēram, mācīties, atrasties publiskā vidē vai izveidot draudzību ar citiem vienaudžiem. Reizēm šie traucējumi var izpausties arī epizodiski kā īsas, bet intensīvas un biedējošas panikas lēkmes.
Uzvedības traucējumi – par šiem traucējumiem runā tad, kad pusaudža uzvedība ilgstoši sagādā nopietnas problēmas, piemēram, ja klaiņošanas dēļ tiek kavēta skola vai pusaudzis uzvedas agresīvi un apdraud sevi vai citus. Reizēm uzvedības traucējumi var radīt riskus fiziskajai veselībai, kā tas notiek narkotiku lietošanas gadījumos.
Citi mentālās veselības traucējumi
Pusaudžiem mentālās veselības grūtības un traucējumi var izpausties ļoti dažādi. Daži no šiem traucējumiem, piemēram, ēšanas traucējumi, var apdraudēt jaunieša veselību un arī dzīvību.
Graizīšanās. Visai izplatīta parādība starp pusaudžiem – tā izpaužas kā roku vai citu ķermeņa vietu skrāpēšana, durstīšana vai iegriešana ar asiem priekšmetiem. Reizēm pusaudži šādi eksperimentē vienaudžu iespaidā, taču, ja graizīšanās vai cita veida nodarīšana sev pāri atkārtojas, tai noteikti jāpievērš nopietna uzmanība.
Tiki. Nekontrolētas kustības, krekšķināšana vai ķermeņa daļu raustīšanās. Biežāk izplatīti mazākiem bērniem, bet nereti izpaužas arī pusaudžiem. Parasti pastiprinās, ja ir paaugstināts spriedzes līmenis.
Dzimumidentitātes traucējumi un ķermeņa disforija. Daži pusaudži, sasniedzot pubertāti, sāk šaubīties par piederību savam dzimumam vai arī izjūt nepatiku un riebumu pret kādām noteiktām ķermeņa daļām. Daļa no šiem pusaudžiem identificējas kā transpersonas – cilvēki, kas vēlas dzīvot un tikt pieņemti kā pretējam dzimumam piederīgi. Biežāk sastopams pubertātes vecuma meitenēm.
Ēšanas traucējumi. Var izpausties kā apsēstība ar svaru un ārējo izskatu, kas noved pie regulāras pārēšanās, vemšanas pēc ēdienreizēm vai ilgstošas neēšanas un badošanās. Lai arī biežāk sastopams meitenēm, pēdējos gados aizvien biežāk šādas grūtības var novērot arī zēniem.
Datora un mobilo telefonu pārlieka lietošana. Lielākā daļa pusaudžu vecāku uzskata, ka viņu bērni pārāk daudz laika pavada ierīcīcēs. Lai arī pastāv tendence runāt par “datoratkarību”, tomēr nav zinātnisku pierādījumu tam, ka dators vai telefons pats par sevi izraisītu bērniem atkarību. Visbiežāk problēmas saistītas ar nepiemērotu dienas grafiku vai citu aktivitāšu trūkumu. Tāpat arī pārlieka aizraušanās ar ierīcēm ir biežāk raksturīga bērniem, kuriem jau ir kādas citas mentālās veselības grūtības, piemēram, grūtības ar uzmanības noturēšanu vai zems pašvērtējums.
Svarīgi: Ja jums ir aizdomas, ka pusaudža grūtības sāk nopietni traucēt viņam pašam vai apkārtējiem, nekavējaties meklēt atbalstu. Pierādījumi liecina, ka ilgstoši mentālās veselības traucējumi rada nopietnus riskus un var ievērojami samazināt bērna tālākās nākotnes izredzes. Mentālā veselība ir arī viens no galvenajiem dažādu atkarību veidojošajiem iemesliem. Turklāt, daudz vieglāk ir palīdzēt pusaudzim tikt galā ar vieglām problēmām, kuras sākušās nesen, nekā ar ilgstošiem, ielaistiem traucējumiem.
Nereti pusaudzim un viņai ģimenei, lai labāk saprastu traucējumu cēloņus un palīdzības veidus, var būt noderīgi vērsties pie kāda no mentālās veselības speciālistiem.