
Valsts apmaksāti pakalpojumi
Speciālisti un pakalpojumi, kas pusaudžiem un viņu ģimenēm pieejami bez maksas
Ģimenes ārsts
Pēc pieraksta
Saruna ar ģimenes ārstu var būt labs pirmais solis, ja Jums radušās bažas par pusaudzi. Nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts varēs ieteikt citus palīdzības veidus vai nosūtīt pie citiem speciālistiem.
Jārēķinās, ka šis speciālists var nebūt specializējies bērnu mentālajā veselībā. Tāpat arī ne vienmēr pusaudži jutīsies ērti runāt ar ģimenes ārstu par savām psihoemocionālajām problēmām. Vērts apsvērt, ja Jums ar ģimenes ārstu ir izveidojusies ilgstoša, uzticama sadarbība.
Skolas psihologs
Pavaicājiet klases audzinātājai par vizītes iespēju
Varat izmantot skolas psihologa pakalpojumus, kad grūtības radušās skolā vai ar mācībām. Tāpat arī skolas psihologs var sniegt konsultāciju ģimenei un pusaudzim, palīdzot novērtēt situāciju un izvēloties piemērotāko atbalstu.
Šāds speciālists nav pieejams visās skolās. Starp skolām mēdz atšķirties gan speciālistu kompetences, gan iespējas iesaistīties palīdzības sniegšanā. Pusaudžiem bieži ir noraidoša attieksme, jo baidās (bieži nepamatoti) par informācijas noplūšanu skolā starp skolotājiem un klasesbiedriem.
Sociālais dienests
Pēc dzīvesvietas
Sociālie dienesti var piedāvāt dažādas palīdzības iespējas, tostarp psihologa konsultācijas, dalību pusaudžu grupās un vecāku apmācības.
Jārēķinās, ka dienesta pakalpojumus izmanto pārsvarā augsta sociālā riska klienti, turklāt bieži tie atrodas tajās pašās telpās, kur citi sociālie pakalpojumi - tas ne visām ģimenēm var šķist pieņemami.
Piedāvājums ļoti atšķiras starp pilsētām - lai uzzinātu par iespējām, Jums jāvēršas savai dzīvesvietai atbilstošajā dienestā.
BKUS Bērnu psihiatrijas klīnika
www.bkus.lv , atrodas Rīgā, apkalpo bērnus no visas Latvijas
Psihiatriskā slimnīca un ambulators, vada Dr psihiatrs Ņ. Bezborodovs. Pieejamas bērnu psihiatru konsultācijas, stacionēšanas iespēja un ambulatorā psiholoģiskā palīdzība.
Mēdz būt ilgas gaidīšanas rindas, kas reizēm pārsniedz pat pusgadu, un sarežģīta pieteikšanās procedūra caur ģimenes ārstu. Uzsvars uz medikamentozo ārstēšanu. Drošākā izvēle neatliekamos, dzīvībai bīstamos gadījumos.
Pusaudžu resursu centrs
Tel.: 29164747, Rīgā un lielajās pilsētās
Bezmaksas psihologu dienests, kuru izveidoja pusaudžu psihoterapeits Nils Konstantinovs, bet šobrīd administrē Bērnu slimnīcas fonds. Pieejamas psihologu vai mentoru konsultācijas, iespējama atsevišķu citu speciālistu piesaiste atkarībā no pilsētas. Īstermiņa atbalsts līdz 12 konsultācijām. Jārēķinās ar gaidīšanas rindām, pat vairāku mēnešu garumā. Noslogots pakalpojums. Lielas atšķirības sniegtajā pakalpojumā starp dažādiem speciālistiem un pilsētām.
Laba iespēja saņemt bezmaksas psiholoģisko atbalstu, īpaši Valmierā, Ventspilī un citās lielajās pilsētās, kur ir maz speciālistu.
Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis
Tel.: 116111 / www.uzticibastalrunis.lv
Pa telefonu, e-pastā un čatā pieejamas konsultācijas. Var izmantot gan pusaudži krīzes situācijās, gan arī ģimenes vai citi speciālisti. Darbojas visu diennaktu, arī brīvdienās. Šo telefonu vērts pusaudzim iemācīties no galvas kā glābiņu iespējamos krīzes brīžos.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas konsultatīvā nodaļa
Tel.: 67359129 / sniedz pakalpojumu ģimenēm visā Latvijā
Vienreizēja konsultācija ģimenei un pusaudzim, kurā piedalās vairāki speciālisti - psihologs, psihiatrs, narkologs u.c. Pēc tikšanās tiek sniegtas rekomendācijas par nepieciešamo atbalstu.
Jāņem vērā, ka speciālisti pusaudzi un ģimeni redz tikai vienu reizi, līdz ar to var nerasties pilnīgs priekšstats par grūtībām. Sniegtās rekomendācijas reizēm dzīvē ne vienmēr īstenojamas un pusaudzim bieži nešķiet saistošas.
Laba iespēja vienā reizē sastapt un aprunāties ar vairākiem speciālistiem vienlaikus. Rekomendācijas var labi noderēt idejām, kur tālāk meklēt palīdzību, kā arī var būt pamatojums, lai nodrošinātu pabildus atbalstu skolā.